الفبا-صابر: مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) از ۹میلیارد دلار صادرات بخش معدن کشور در سال گذشته خبرداد و گفت:بخش معدن کمترین آسیب را از تحریم می بیند و دراین بخش مهمترین مزیت را برای خلق ارزش داریم.

به گزارش الفبا، خداداد غریب پور،در مراسم امضا تفاهم‌نامه و نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی پژوهش و توسعه فناوری با بیان این که هدف از برگزاری این نشست ارتقای ارتباط بین صنعت و دانشگاه و کسب روش‌های نوآوری و خودکفایی صنعتی است،افزود: در نظر داریم که در سال ۹۸ نیز سه میلیارد دلار طرح با بیش از پنج هزار شغل افتتاح کنیم. ما باید مزیت ایجاد کنیم و مهم‌ترین منبع مزیت منابع انسانی است که قابل تأمین از دانشگاه‌ها است.
رئیس هیأت عامل ایمیدرو با بیان این که باید بهره‌وری عوامل تولید را بالا ببریم و به دنبال این هستیم با مشارکت مراکز علمی به این مهم دست یابیم، گفت: نیاز مهم و اولیه بخش معدن اکتشاف است که نیازمند آموزش روز است. رمز توسعه بخش معدن شناسایی ذخایر است و این نیازمند آموزش و تکنولوژی است.
غریب‌پور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید در پیشرفت صنایع شریک شوند گفت: در حال حاضر به شدت در بحث اکتشافات نیاز به پژوهش حس می‌شود لذا ایمیدرو به دنبال این است که با مشارکت مراکز علمی به شکل واقعی به تأمین نیازها و کارهای پژوهشی و عملی بپردازیم.
رتبه ۳ ایران درتربیت نیروی انسانی
در ادامه برات قبادیان ، معاون وزیر صنعت با بیان این که کشور ما منابع طبیعی زیادی در اختیار دارد؛گفت:دو چالش خشکسالی و سیل اخیر در کشور نشان داد که ما دارای مدیریت خوبی نیستیم؛ سیل و خشکسالی حاکی از مدیریت غیر علمی است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران در ارتباط با تربیت سرمایه انسانی رتبه ٣ دنیا را دارد؛ گفت: دانشگاه تاکنون احساس نیاز نکرده بود اما در حال حاضر به واسطه مشکلات اقتصادی سعی در همکاری با صنعت دارد تا با ایجاد هم افزایی به بهبود شرایط کمک کند.
وی از راه اندازی سامانه توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار(تاپ) برای ارتباط بهتر بین صنعت و دانشگاه خبرداد و گفت: بنگاه های اقتصادی تا سه ماه مهمترین نیازهای فنی و علمی و صنعتی شان را دراین سامانه ارایه می کنند و سپس دانشجویان و استادان با بررسی این نیازها برای آنها راهکارهای علمی درقالب پایان نامه و غیره ارایه می دهند وهیچ پایان نامه ای بدون این که در این سامانه ثبت بشود، مورد حمایت قرارنخواهد گرفت.