الفبا-حسین بردبار: مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مصوبه هیات دولت برای اعطای وام به سیل زدگان خبرداد و خواستار ایجاد بسترهای فرهنگی و فرهنگ سازی برای اجباری کردن بیمه حوادث واحدهای مسکونی دربرابر حوادثی مثل سیل و زلزله شد.

مجید جودی در گفت وگو با الفبا افزود:گرچه چندبار درقالب طرح و لایحه موضوع اجباری شدن بیمه حوادث برای واحدهای مسکونی در کشور مطرح شده است اما متاسفانه هنوز این موضوع به مانند بیمه شخص ثالث اجباری نیست و به صورت قانون درنیامده است.

وی با بیان این که باید بسترهای لازم برای فرهنگ سازی دراین خصوص به وجود آید، افزود:ما باید دراین خصوص کار فرهنگی انجام دهیم و بنیاد مسکن در برخی از مناطق دراین خصوص کمک می کند مثلا در بازسازی واحدهای مسکونی زلزله بم، کل حق بیمه را خودمان دادیم.

وی با بیان این که هنوز برای حادثه سیل این موضوع جنبه اجرایی کاملی نیافته است، ادامه داد: از زمان زلزله بم هرواحد مسکونی که ساخته می شود، مردم را تشویق می کنیم که حداقل به مدت ۱۰ سال دربرابر حوادث بیمه شوند.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین از شروع به پرداخت ۱۵میلیون تومان وام بلاعوض درمناطق شهری و ۱۰ میلیون تومان در مناطق روستایی برای واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل اخیرخبرداد و افزود:۵۰میلیون تومان وام ۵درصد بانکی برای تعمیر و بهسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل در مناطق شهری و همچنین ۴۰ میلیون تومان وام ۴درصد بانکی نیز در مناطق روستایی با مصوبه هیات دولت پرداخت می شود.

مجید جودی درخصوص نحوه تشخیص و چگونگی اختصاص این وام ها با بیان این که نیازی به مراجعه افراد متقاضی به بنیاد مسکن نیست، افزود:بنیاد مسکن نسبت به شناسایی واحدهای آسیب دیده از سیل در استانهای سیل زده (۱۴استان) اقدام و به این واحدها وام مذکور را اختصاص می دهد.

وی با بیان این که این پرداخت این وام ها درجلسه اخیر هیات دولت در سال جدید تصویب شده است، گفت: پس از ابلاغ وام های بانکی ، این وام ها نیز توسط سیستم بانکی به متقاضیان پرداخت می شود.

در همین حال حسن رضایی، مدیرکل روابط عمومی بنیاد مسکن از شروع به پرداخت وام های بلاعوض توسط بنیاد مسکن خبرداد و گفت:پس از افتتاح حساب توسط سرپرست خانوار متقاضی آسیب دیده از سیل،۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض در مناطق روستایی و ۱۵ میلیون تومان وام بلاعوض در مناطق شهری واریز می شود اما پرداخت وام های ۴۰ و ۵۰ میلیون تومانی نیز پس از ابلاغ دولت و بانک مرکزی بزودی انجام خواهد شد.

مجید جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن کشور نیز دراین خصوص گفت: فعلا وام های بلاعوضی که دولت برای کمک به آسیب دیدگان از سیل تصویب کرده است، در استانهای گلستان، مازندران و لرستان از منابع داخلی بنیاد دارد پرداخت می شود و بعد از منابع دولت جایگزین می شود.

وی افزود:ما بازسازی را شروع کرده ایم و پس از ابلاغ این اعتبارات کار به صورت وسیع تری انجام می شود.

وی ادامه داد: ما به سراغ تک تک واحدهای آسیب دیده می رویم و میزان خسارات را ارزیابی می کنیم و متناسب با آن تسهیلات اختصاص می یابد.

وی با بیان این که متاسفانه فرهنگ بیمه در جامعه ما به خوبی توسعه نیافته است، گفت: باید مشخص شود که دقیقا چه واحدهایی دربرابر خسارت سیل بیمه شده اند اما به نظر می رسد تعداد آنها کم باشد.

به گفته وی ما از سال ۸۴ که بحث مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی مطرح شد برای ترویج بیمه ساختمانها دربرابر حوادث اقدامات ترویجی انجام می دهیم و حتی بخشی از حق بیمه را نیز برای برخی از واحدهای بازسازی شده می پردازیم اما تبدیل این موضوع به یک فرهنگ عمومی نیازمند کاری گسترده با مشارکت همه بخشهای ذیربط است.